11 pravidiel pri starostlivosti o kožuch
Váš kožuch noste s radosťou a noblesou. Dáma ako vy si to zaslúži. Kožuch treba skutočne nosiť. Zima kožušinám zachová ich krásu a lesk!
Ak Váš kožuch zmokne, otraste z neho vodu a nechajte ho visieť v dobre vetranej miestnosti. Držte ho ďaleko od priameho ohrievania alebo radiátora, ktorý môže zapríčiniť vyschnutie kožušiny aj kože. Teplota nesmie prekročiť + 20° C, relatívna vlhkosť by mala byť 50% ± 10%.
Kožuch chráňte pred dlhodobým vystavením priameho svetla. Môže tým utrpieť jeho farba. Pri bežnom nosení slnečné svetlo samozrejme neškodí.
Na zavesenie kožucha používajte široko-ramenný vešiak. Nikdy nie drôtený. Kožuch musí byť zapnutý a doprajte mu čo najväčší priestor vo vašej skrini. Vyhnete sa tým nežiadúcim zalomeniam a deformáciám.
Ak nedopatrením poškodíte a vytrhnete srsť z vášho kožucha, obráťte sa čo najskôr na zástupcu dodávateľa, takto predídete viacerým drahším opravám.
Vždy uskladnite svoj kožušinový odev počas teplých období v priestoroch na to určených, s vyžadovanou teplotou, vlhkosťou a svetelnosťou.
Dbajte na to, aby každý rok po používaní bol váš odev očistený odborníkom. Určíte nie chemickým čistením.
Nikdy neskúšajte samovoľné čistenie doma. Domáce čistenie nie je náhradou za profesionálne čistenie a skladovanie.
Nikdy nenechávajte svoj kožuch v plastovom vrecku alebo gumenom obale, takéto skladovanie obmedzuje cirkuláciu vzduchu a tým zapríčiňuje vysúšanie kože. Na dlhšie uskladnenie používajte vzdušný textilný obal.
Do kožušín sa nesmú uskladňovať chemikálie. Nikdy nepripínajte šperky na Váš kožuch a kožušinové doplnky. Vyhýbajte sa striekaniu parfumov alebo laku na vlasy na Váš kožuch.
Nevkladajte do Vášho kožuchu prípravky proti moliam. Tieto prípravky reagujú s vlhkosťou vo vzduchu a vzniká tak plyn poškodzujúci vlastnosti materiálu. Spôsobujú tiež nežiaduci zápach.
Materiály a druhy kožušín
V ponuke módneho štúdia Bortolami Collection nájdete kožuchy z prírodných exkluzívnych materiálov líška, zajac, soboľ, činčila, mýval, norka, ktoré zaručujú najvyššiu kvalitu.
Výber materiálu a samotné spracovanie nesie originalitu majstrov kožušníkov ,,MADE IN ITALY”.
Líška je veľmi obľúbená, atraktívna a má rôzne sfarbenia. Aby bola jej srsť nadýchaná a koža vláčna a pružná potrebuje pravidelné čistenie a starostlivosť. Najpopulárnejšia je klasická červená líška, ktorej srsť môže mať rôzne odtiene. U nás môžete nájsť aj bielu sibírsku líšku, platinovú aj striebornú líšku.
Norka je najpopulárnejší materiál na výrobu kožuchov a využije každá časť kožušiny. Má charakter hodvábu a na dotyk je veľmi príjemná. Norka je odolná voči vonkajším vplyvom a aj po rokoch nosenia vyzerá stále ako nová.
Soboľ je luxus medzi kožušinami. Oproti norke je srsť jemnejšia a koža ľahšia a pružnejšia. Jeho termo vlastnosti oceníte hlavne v mrazivom počasí. Sfarbenie sobolej srsti je prevažne v hnedých odtieňoch od zlatistej až po hnedú s modrastým nádychom.
Mýval disponuje striebristým sfarbením srsti, pozdĺž chrbta s čiernymi pruhmi. Kožušina sa spracováva buď v prirodzenej dĺžke srsti, alebo je skracovaná a farbená do rôznych odtieňov.
Činčila má najhustejšiu srsť a na dotyk je veľmi príjemná a hebká. Sfarbenie srsti môže byť striebristo šedé až modrasté. Tento modrastý efekt sa podporuje zosvetlovačmi, ktoré slúžia aj ako ochranný prvok. Krehkosť kože je náročná na spracovanie a preto patrí medzi luxusnejšie kožuchy. Aj napriek jej jemnosti, je činčila odolná voči nežiaducim vonkajším vplyvom a opotrebovaniu.